fbpx

Leto je v plnom prúde

Po dlhom období sa ľudia potešili uvoľnením opatreniam s možnosťami vycestovania aj do zahraničia. Medzi obľúbené destinácie Slovákov dlhodobo patria najmä Chorvátsko, Taliansko a Grécko. V minulosti sme častejšie využívali na prepravu do našich obľúbených destinácií lietadlo. Dnes, možno kvôli pandémií a možno kvôli horšej finančnej situácií zvažujeme cestu autom.

Ak sa na vytúženú dovolenku vyberiete autom, pripravte sa na niekoľko noviniek ako aj  pravidiel, ktoré v premávke v bežne platia. My máme zavedený Kódex bezpečnosti a na základe našich skúseností s prepravou detí odporúčame vodičom toto:

Pred štartom

  • Na bezpečnostné pásy použiť ochranné vankúšiky. Deti sa budú cítiť komfortnejšie a nebudú si pásy podvliekať pod ramená.
  • Navigáciu si nastavte pred vyrazením na cesty. Počas jazdy sledujte výlučne situáciu pred vami a pred začiatkom predbiehania aj v spätných zrkadlách. Nevenujte sa mobilu, autorádiu či infotainmentu.
  • V prípade defektu je lepšie mať vo výbave vozidla plnohodnotné (alebo dojazdové) rezervné koleso. Opravná sada na defekt vám vo väčšine prípadov nepomôže.

Štýl jazdy

  • Dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť od vozidla idúceho pred vami. Nikdy neviete, kedy toto vozidlo náhle a prudko spomalí. Je na vašej zodpovednosti, aby ste stihli ubrzdiť.
  • Nevšímajte si vozidlo, ktoré sa na vás odzadu tlačí. Nenechajte sa tým zbytočne znervózniť a pokračujte v jazde vašou rýchlosťou a vašim štýlom. Povedzte si sami sebe: „Nezaujíma ma, ako veľmi sa ponáhľaš, to je tvoja vec. Nezaujíma, čo sa deje za mnou, ale čo sa deje predo mnou.“
  • Dodržiavajte rýchlosť! Všetky rýchlostné obmedzenia majú svoj dôvod a vy ako laik v dopravno-bezpečnostnej problematike nerozmýšľajte nad týmito dôvodmi. Dodržiavaním rýchlosti budete mať zároveň viac času venovať svoju pozornosť premávke a dopravným značeniam.

Núdzová situácia

  • Ak dostanete defekt na diaľnici, nezastavujte s vozidlom na kdekoľvek. Bezpečnejšie je zísť z diaľnice na najbližšom výjazde, alebo nájsť miesto úplne mimo vozovky. Aktivujte si všetky výstražné svetlá a pomalou jazdou po krajnici sa presuňte do bezpečia. Pravdepodobne tak zničíte prepichnutú pneumatiku, ale 100 EUR na novú vám predsa nestojí za riskovanie života.
  • Pre každého člena posádky pripravte reflexnú vestu. Pri núdzovom zastavení si reflexné vesty všetci oblečte a najskôr odveďte celú posádku do bezpečnej vzdialenosti od cesty. Až potom umiestnite na vozovku výstražný trojuholník a v prípade potreby zavolajte pomoc.
  • Ak nabúrate, najskôr zistite, či je niekto zranený a poskytnite mu prvú pomoc. Drobné zranenia ošetrujte až v bezpečí mimo vozovky.
  • V prípade komplikovaného uviaznutia osoby vo vozidle, s touto osobou nehýbte. Môžete jej dať napiť, prípadne ovlažiť pery, poutierať tvár, a rozprávať sa s ňou, aby zostala pri vedomí. Z vozidla ju vyslobodia záchranné zložky.
  • Pokiaľ uviaznutá osoba krváca, zastavte krvácanie. Pozrite si, ako správne podávať prvú pomoc pri dopravnej nehode.

Pravidlá cestnej premávky v zahraničí

Pravidlá o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky sa v rámci EÚ líšia. Skontrolujte si, aké pravidlá platia v krajine, do ktorej cestujete. Tu je zopár príkladov:

  • vo všetkých krajinách EÚ musíte mať počas jazdy zapnuté bezpečnostné pásy vo všetkých vozidlách vrátane turistických autobusov a minibusov,
  • deti musia mať v osobných a nákladných autách vhodné detské sedačky, a ak je to možné, aj v ostatných motorových vozidlách,
  • používanie mobilného telefónnu bez tzv. hands-free sady počas riadenia vozidla je vo väčšine členských štátov EÚ zakázané,
  • rozdiely existujú aj pri maximálnych povolených hladinách alkoholu v krvi – v niektorých krajinách nie je počas jazdy povolený žiaden alkohol v krvi,
  • na rôzne typy ciest a vozidiel sa uplatňujú rôzne obmedzenia rýchlosti,
  • pravidlá týkajúce sa povinného bezpečnostného vybavenia pre vozidlá a bezpečnostných prvkov pre bicykle sa v jednotlivých krajinách líšia,
  • v niektorých krajinách je povinné celodenné svietenie a/alebo používanie zimných pneumatík,
  • pamätajte na to, že na Cypre, Malte, Veľkej Británii a v Írsku sa jazdí vľavo.

Protipandemické opatrenia

Novinku súčasného cestovania sú pravidlá spojené s pandémiou Covid-19. S cieľom zaistiť bezpečné cestovanie počas pokračujúcej pandémie koronavírusu EÚ dohodla na spoločnom prístupe k obmedzeniam voľného pohybu. Zaviedol sa semaforový systém podľa ich epidemiologickej situácie.  Tieto informácie sú dostupné online a cestujúcim poskytujú najnovšie údaje a podrobnosti o všetkých zavedených obmedzeniach a osobitných pravidlách. Keďže niektoré krajiny môžu mať prísnejšie pravidlá, pozrite si vždy konkrétne opatrenia platné v krajine, ktorú plánujete navštíviť alebo cez ktorú plánujete prechádzať.

Nezabudnite najmä na vyplnenie formulárov o vstupe do krajiny.  Jedná sa o podobný systém, ako je formulár eHranica na Slovensku. Bez vyplneného formulára vás totiž na hranici takpovediac obrátia. Nebude záležať na tom, že ste sa zaočkovali, či do krajiny vstupujete  s potvrdením o negatívnom teste.  Na ceste domov sa nezabudnite najneskôr v deň príchodu taktiež registrovať na spomínanej eHranici.

Prajeme vám aj s vašimi deťmi šťastnú cestu a bezpečný návrat domov!

Kategórie: Novinky